Onni Neesham teki oikean valinnan

Siviilipalvelusajasta seurakunnassa jää muistoja ihmisten kohtaamisista.
”Monipuolisesta työnkuvasta saa arvokasta kokemusta tulevaisuutta varten.”

Nuori istuu ulkona portailla.
Onni Neesham hakeutui siviilipalveluksen, koska mieltää sodan jo pelkkänä ajatuksenakin vastenmieliseksi.

Teksti ja kuva Ville Vanhala

Langinkosken kirkolla ulkomaalaisille järjestettävän kielikoulun tunnit ovat tältä päivältä ohi. Väkeä virtaa ovesta aurinkoiselle pihalle. Viimeisenä käytävää pitkin astelee Kotkan-Kymin seurakunnassa siviilipalvelustaan suorittava kotkalainen Onni Neesham, 20.

Hän on tammikuusta lähtien toiminut kielikoulun opettajana kahdesti viikossa. Enimmillään kielikoulun tunneilla on ollut peräti 70 oppilasta. Suuri osa Onnin oppilaista on ollut Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun ulkomaalaisia opiskelijoita.

Onni myöntää, että opettajan pesti tuli hänelle hieman yllätyksenä.

– Kun aloitin siviilipalvelukseni seurakunnassa, ilmoitin, että olen valmis tekemään mitä tahansa, hän kertoo.

– Suomen kielen opettaminen englanniksi ja elehtien on ollut hauska kokemus.

Vastenmielinen ajatus

Kun palvelukseen astumisen aika alkoi lähestyä, Onni harkitsi vielä asepalvelukseen lähtemistä. Hän kuitenkin katsoi, että ei ollut henkisesti valmis ”opettelemaan taistelemista.”

– Sota on jo ajatuksenkin tasolla vastenmielinen ja on hyvin surullista, että yhä tänäkin päivänä asioita yritetään ratkaista sotimalla.

Onnin pitämille kielikursseille on osallistunut myös Suomeen sotaan paenneita ukrainalaisia. Onni ei kielimuurin vuoksi ole kuitenkaan pystynyt keskustelemaan ukrainalaisten kanssa laajemmin heidän elämäntilanteistaan.

– Totta kai olen miettinyt, mitä he ovat kokeneet ja nähneet ennen kuin ovat tulleet Suomeen.

Sen sijaan Onni on tavannut Kotkassa iranilaisia ihmisiä, joiden kanssa hän on keskustellut englanniksi.

– Haluan ymmärtää heidän näkökulmaansa käynnissä olevaan sotaan ja sitä, miten se heihin vaikuttaa.

Varattuja paikkoja

Siviilipalvelus kestää 12 kuukautta. Palvelus käynnistyy kuukauden mittaisilla koulutus- ja intensiivijaksoilla, joiden aikana siviilipalveluksessa olevat suorittavat esimerkiksi hygieniapassin ja perehtyvät aseistakieltäytymisen historiaan.

Koulutusjaksosta viikko on lähipalvelusta Lapinjärven siviilipalvelukeskuksessa ja kolme viikkoa suoritetaan etäopiskeluna.

Onni kertoo, että siviilipalveluspaikan löytäminen Kotkasta oli varsin hankalaa, koska kaupungissa on vain 18 paikkaa ja niistä suurin osa oli jo varattu. Onnin ensimmäinen vaihtoehto oli suorittaa palveluksensa kirjastossa, mutta sen osoittauduttua mahdottomaksi, hän sai hieman onnekkaastikin paikan seurakunnasta.

– Kun kaverini siviilipalvelus seurakunnassa päättyi, pääsin häneltä vapautuneelle paikalle, Onni kertoo.

– Kotka-Kymin seurakunnassa on välitön ja rento ilmapiiri, joten olen viihtynyt täällä hyvin.

Jos pystyn kuuntelemalla ja keskustelemalla helpottamaan jonkun yksinäisyyttä, niin miksi en sitä tekisi? - Onni Neesham

Kuuntelemista ja keskustelua

Kielikoulun opettajan pestin lisäksi Onni on tehnyt keittiötöitä esimerkiksi Langinkosken kirkolla järjestettävissä arki- ja kaikille avoimissa Meijän keittiö- ruokailuissa.

Pöytien äärellä ja keittiössä touhutessaan Onni on pannut merkille, miten tärkeää ihmisille on päästä tapaamaan toisiaan.

– Meijän keittiöön saapuu niitäkin ihmisiä, jotka ovat muuten vaarassa jäädä omiin oloihinsa kotiinsa, Onni kertoo.

– Jos pystyn kuuntelemalla ja keskustelemalla helpottamaan jonkun yksinäisyyttä, niin miksi en sitä tekisi?

Kesän aikana Onni ahkeroi ainakin rippileirien yövahtina ja puutarhatöissä hautausmailla. Hän katsoo, että saa erilaisista työtehtävistä useammalta alalta arvokasta työkokemusta, mistä voi olla hänelle hyötyä tulevaisuudessa.

– Sivarista ei saa samanlaisia yhteisiä asevelimuistoja kuin aseellisesta palvelusta. Minulle jää kuitenkin omat muistoni niistä ihmisistä, joita olen palveluaikanani kohdannut.

Sivarista opiskelijaksi

Onni myöntää hieman pohtineensa sitä, miten siviilipalveluksessa olevaan suhtaudutaan seurakunnassa. Hän ei ole kuitenkaan kohdannut ennakkoluuloja, mutta on huomannut, että ihmiset tietävät siviilipalveluksesta verrattain vähän.

– Aika moni on kysynyt, että miten siviilipalvelukseen pyritään ja miten olen päätynyt juuri seurakuntaan suorittamaan palvelustani.

Siviilipalveluksen jälkeen Onni aikoo hakeutua opiskelemaan joko yliopistoon tai ammattikorkeakouluun.

– Siitä, minkä alan opintoihin hakeuduin, minulla ei ole vielä minkäänlaista tietoa, hän sanoo.

– Olen viihtynyt seurakunnassa hyvin. Ei ole lainkaan poissuljettua, että hakeutuisin vielä myöhemmin seurakuntaan töihin.