Tutkimusmatkalle omaan itseen 

Näin hiljattain meemin, joka huvitti. Siinä joku miehinen mies julisti, että miesten töitä tässä maailmassa ovat urheilusuoritukset, sotatoimet, uroteot ja tutkimusmatkat. Kaikki muut tehtävät kuuluvat naisille. Paitsi että siivous, pyykinpesu ja kaupassa käynti voidaan joissain olosuhteissa luokitella uroteoiksi, hän lopulta lisäsi. 

Uhoaja meni siis lopuksi itseensä. Tutkimusmatka sekin. Nimittäin että aika ajoin pysähtyy tutkimaan itseään. Sanojaan ja tekojaan. Arvojaan ja asenteitaan. Ja tunteita. Sillä jopa meillä miehisillä miehillä on näitä kaikkia! 

Huomenna kirkkovuodessa on pyhäpäivä, jonka aihe on juuri tämä: itsensä tutkiminen. 

Saattaa olla puolueellinen mielipide, mutta itse ajattelen juuri kirkon ja kristillisen uskon olevan parhaat kumppanit tämän omaan itseen kohdistuvan tutkimusmatkan tekemiseen.  

Kristitylle itsensä tutkiminen, niin kuin koko elämä, tapahtuu Jumalan kasvojen edessä. Jumalan silmät näkevät meistä totuuden. Kun tämän ymmärtää, putoaa tarve vääristellä sitä, miten itsensä näkee. Ei tarvitse yrittää olla parempi kuin on, ei urotekojen tekijä, ei sen pyhempi tai hurskaampi kuin on. Hän tietää totuuden joka tapauksessa.  

Mutta ei myöskään ole syytä itsesääliin, ei itseinhoon, ei itsensä iäiseen syyllistämiseen. Jumala tietää kuitenkin totuuden. Tietää sinusta ja minusta kaiken. Ja rakastaa. Aina rakastaa. Kuin hyvä Isä omaa lastaan.  

Tero Hietanen
Kirjoittaja on kappalainen Kotka-Kymin seurakunnassa.

Tutkimusmatkailijaksi pukeutunut mies kiikaroi itseään peilistä.
Kuva on luotu tekoälyllä.