Kolahtaako -elokuvaviikon juliste.

Kolahtaako? -elokuvaviikko

Kolahtaako? -elokuvaviikko on Kotka-Kymin seurakunnan ja Kotkan Leffat Oy:n järjestämä elokuvaviikko, joka pureutuu vuosittain aina johonkin ajankohtaiseen teemaan.

Vuonna 2020 Kolahtaako? -elokuvaviikko järjestetään 5.-11.10.2020 teemalla "Aika jonka sain". Lippujen varaaminen alkaa maanantaina 21.9. osoitteessa kotkanleffat.fi

 

Kolahtaako viikon 2020 ohjelmisto:

Maanantai 5.10.2020

  • klo 13.00:  Erityiset; Olivier Nakache, Eric Toledano. 
  • klo 16.00: The Peanut Butter Falcon; Michael Schwartz, Tyler Nilson. 
  • klo 18.30: Aika jonka sain; Tuukka Temonen.  
    • Kolahtaako -viikon avajaiset. 
    • Kommentaattori: ohjaaja Tuukka Temonen ja näyttelijä Olga Temonen.
    • Elokuvaviikon avaus Matti Jylhä-Vuorio

Tiistai 6.10. 2020

  • Klo 13.00: Aalto; Virpi Suutari.
  • Klo 16.00: Peruna; Joona Tena. (Ennakkonäytös)
  • Klo 18.30: Metsäjätti; Ville Jankkeri. 
    • Kommentaattori: ohjaaja Ville Jankkeri ja hankintajohtaja Jouni Pekonen, Kotka Mills. 

Keskiviikko 7.10.2020

  • Klo 13.30: System Crasher; Nora Fingscheidt.
  • Klo 16.30: Les Miserables; Ladj Lyn. 
  • Klo 19.00: Eden; Ulla Heikkilä.
    • Kommentaattori: näyttelijä Tommi Korpela

Torstai 8.10.2020

  • Klo 13.30: Lauluja rakkaudesta; Anu Kuivalainen.
  • Klo 15.30: Nuoren naisen muotokuva; Cèline Sciamma, 
  • Klo 18.30: Elämämme kaunein aika; Nicolas Bedos. (Leffatreffit). 
    • Kommentaattori: perheneuvoja Johanna Tanska

Elämämme kaunein aika -elokuvan ajaksi Kotka-Kymin seurakunta järjestää leikki- ja kouluikäisille lapsille maksutta valvottua ohjelmaa: leikkejä, pelejä, askartelua, puuhastelua ja iltapalan. Mukaan mahtuu 20 lasta. Lisätiedot Heidi Nykvist, 041 4626 222, heidi.nykvist@evl.fi

Huom! Varaathan itse leffalippusi näytökseen, ilmoittatumislomake koskee vain lastenhoitoa.

ILMOITTAUTUMISLOMAKE LASTENHOITOON.

Perjantai 9.10.2020

  • Klo 13.30:  Maryam; Haifaa al Mansour.
  • Klo 16.00:  Terapiaa tunisialaisittain; Manele Labidi.
  • Klo 18.30: Seurapeli; Jenni Toivoniemi. 
    • Kommentaattori: evp kulttuuritoimittaja Päivi Taussi.

Lauantai 10.10.2020

  • Klo 13.30: Jäähyväiset; Lulu Wang.
  • Klo 16.00: Elämää kuoleman jälkeen; Klaus Härö
    • Klaus Härön videotervehdys
  • Klo 18.30: Jojo Rabbit; Taika Waititi. 
    • Kommentaattori: kirjailija Petri Pietiläinen

Sunnuntai 11.10.2020

  • Klo 13.00: Risto räppääjä ja väärä Vincent; Maria Sid. 
    • Kommentaattori: tuottaja Rimbo Salomaa
  • Klo 15.30: Tove; Zaida Bergroth. 
    • Kommentaattori: ohjaaja Zaida Bergroth 
       
  • Klo 19 Apulanta messu Kymin kirkossa
    • Messussa lauletaan Apulannan kappaleita ja pohditaan niiden sisältöä uskon näkökulmasta. 
    • Messun musiikista vastaavat Robert Kyöstilä, Tony Olsén, Miro Kananen, Konsta Puro ja kanttori Jenny Kallberg