Omat toiveeni -tapahtumassa voi pohtia omia hautajaisiaan
Langinkosken kirkolla pidetään torstaina 30.10. Omat toiveeni -tapahtuma, jonka jälkeen voi halutessaan jäädä Surun ja lohdun iltaan.
Kotka-Kymin seurakunta järjestää torstaina 30.10. kello 16–17 Langinkosken kirkolla Omat toiveeni -tapahtuman. Tapaamisessa on mahdollisuus täyttää hautajaisten suunnittelulomake, sekä keskustella erityisesti siunaamiseen, muistotilaisuuteen ja hautaamiseen liittyvistä asioista.
Pappi Elisa Muraja Kotka-Kymin seurakunnasta kertoo toisinaan kohtaavansa omaisia, joilla ei ole tarkkaa tietoa siitä, mitä edesmennyt olisi viimeiseltä matkaltaan toivonut. Omat toiveensa kirjaamalla voi auttaa läheisiään.
Tilaisuudessa täytettävässä suunnittelulomakkeessa voi esittää toiveitaan esimerkiksi hautajaisissa esitettävästä musiikista, miten ja missä kuolemasta kerrotaan ja haluaako arkku- vai tuhkaushautauksen.
– Omien hautajaisten suunnittelun ei tarvitse olla pelottavaa tai ahdistavaa. Lempeä tietoisuus omasta kuolevaisuudesta vapauttaa elämään tässä hetkessä, Muraja sanoo.
Seurakunnalta paikalla on Murajan lisäksi pappi Anna Mykrä-Siljander sekä kanttori Irina Lampén.
Tilaisuuden jälkeen on mahdollista jäädä Langinkosken kirkolle Surun ja lohdun iltaan. Surun ja lohdun iltaa vietetään torstaina 30.10. kello 17.30 alkaen. Ilta on tarkoitettu heille, ketkä ovat menettäneet läheisensä. Ohjelmassa on kokemuspuheenvuoroja, musiikkia ja ajatuksia lohdusta.
Lisätietoja:
2025-10-21 08:30:00.0